22 redka

22 redka koja je Amigo poslao u redakciju Sportskih novosti poslije utakmice Austrija – Argentina 1:5, na Prateru, 21.5. osamdesete. Tada je Amigo u društvu Barića prvi puta gledao Maradonu uživo. Šest godina prije “Božje ruke”!

Izvještaj je u redakciji ismijan i nikad nije objavljen, a Amigu je urednik Zvone Mornar nakon povratka u redakciju rekao da takvo nešto može objaviti samo u nekoj svojoj knjizi i da to nije tekst za dnevni tisak. Ubrzo je Maradona zaigrao za Barcelonu i Amigo je s njim imao spontani susret u jednom hotelu te je nakon ugodnog ćaskanja napisao članak o Malom zelenom, Maradoni, koji je izašao na naslovnici dnevnih novina!

Argentina je sinoć u Beču u igri dostojnog
svjetskog prvaka pregazila Austriju, a Maradona
bio junak večeri.
DIEGO, JESI LI TI “MALI ZELENI”?
BEČ – Tvoje je žezlo. Tvoja je kruna. Ti si kralj, Diego.
Praterski stupovi nisu imali dovoljno luksa za tvoje
ustoličenje, Diego.
Ali Beč je sinoć bio tvoj, Diego.
Sinoć, ti si bio moj. Ja sam vidio obećanog dječaka.
To si bio ti, Diego. Čekao sam te godinama, Diego. Ti si moje pravo,
Diego. Ti si pravo svih onih, koji su vjerovali u nogomet. Ti si
vratio izgubljenu vjeru, Diego. Ti si Mesija, Diego.
Ti si slomio sve totalitete, modernizam, sve te
izmišljotine, sve te zablude, Diego.
Ti si prorekao trenere, ti si negacija tvoga Menotija, Diego.
Ja neću pisati o tvojim driblinzima, o tvojim sombre-
rosima, o tvojim golovima, o tvojem spektaklu, Diego.
Ja te neću zvati ni fenomenom, ni lumenom, ni čudom,
jer ti si to, Diego.
Ja ti postavljam samo jedno pitanje:”Sa koje planete
dolaziš?”
Reci mi: Jesi li ti “Mali zeleni”, Diego?

Maradona: 'Caramba', a gdje je sedmi? - sa utakmice otvaranja mundiala 1982., Belgija - Argentina 1:0

Posted in Uncategorized | 9 Comments

Diego, jesi li ti mali zeleni?

Odlomak iz knjige “Maradona mali zeleni” autora Zvonimira Magdića – Amiga.

Ja sam mu, Diegu Armandu Maradoni, prvi nalijepio na čelo denikenovsko – interstelarnu naljepnicu. Točno šest godina prije! Prvi. Gdje je bio taj moj susret treće vrste s ‘malim zelenim’? Gdje? U nekoć carskom Beču. Austrijski su novinari igrali svoju utakmicu godine. Stotz, sa svojim ‘Osterreicherima’ i tada, još uvijek prvak svijeta, Menottijeva Argentina. Prisutnost malog čudovišta već je imala ‘registraturu’.

S Ottom Barićem i njegovim beemveom, na putu za ‘Prater’, svratili smo u glavni stan austrijske državne nogometne momčadi u športskom centru. Otto je tada trenirao Sturm u Grazu. Ja se dobro sjećam igrača Stotza, mišićava, proćelava žutog srednjaka Austrije, a Otto je njegov dobar znanac. I prijatelj. Veli mi Otto Maximale: ‘Dođi, na putu za Beč, idemo do Stotza’. I to nikad neću zaboraviti. Kaže nam Stotz, ljubazan, susretljiv, uz pivicu: “Bio sam prije tjedan dana u Londonu. Gledao sam Argentince. I vidio Maradonu…”Moj skok: Her Stotz, Maradona…zna li?” Plave su oči vodenasto plutale na proljetnom suncu. A onda bljesak. Razvukao je usne; smijeh mu je bio grohot. Iz dubine, nepatvoreni. Očito, bio je ‘obasjan’. Odozgo. “Maradona? Vidio sam Pelea sedamnaest puta; fenomen. Ali ovo, što je ovaj mali Maradona izveo na Wembleyu, u prvih 45 minuta, ne, to nisam nikada vidio. Niemand!” Niemand, onako oštro; soldatski. I sada, vrhunac. Stotz vadi ‘garanciju’. Ni to ne pamtim. Nikada prije.

Sjetio sam se Di Stefana koji mi je jednom rekao: ‘Nikada ne bih mogao garantirati ni za koga. Garantirao sam samo dva puta: za Riala dok sam bio igrač Reala i za Valdeza dok sam bio trener Valencie. Poslije toga nikad više’. A sada, meni i Bariću, čovjek jamči. Svojom vlastitom glavom. Što? “Ako dođete danas poslijepodne na Prater, sami ćete se uvjeriti: Maradona ist wunderbar.” Jurnuli smo u Beč. Potrčali na Prater. Sedamdeset tisuća ljudi. Parada. Austrijiski su športaši godine, junaci dana. Cvijeće, plakete, nagrade. Freulein crvenilom istaknutih obraščića, s ljupkim kušlecima. Pljesak koji jenjava.

Sreo sam i kolegu Zlatara. Na tvrdim smo debrecinkama, s hrenom. Uf! S nama je i Blagoje Vidinić, Skopljanac, vratar, rimsko olimpijsko zlato, sedamdesete izbornik Maroka; u SR NJemačkoj ’74.,’zelenih leoparda’ Zaira. Sada, na ovoj bečkoj paradi, predstavnik ‘Coque Sportif’. On opskrbljuje i Argentince. Veli mi Zlatar: “Ovi sada luduju, što će biti kad istrči Diego!” Pero ga zna. On ga je vidio prvi, (ja sam prvi za njega čuo od Rudolfa Kralja) još onda, kad je ušao, prije Mundiala ’78. u krug izbornika. I u pohranjenim zapisima dijeli malome sve moguće pohvalnice.

I točno: čim je Maradona istrčao na Prater – ‘ludnica’. Argentinci i Austrijanci, na centru, a lopta? Nema je. Tko će po nju? Jasno, najmlađi: Maradona. Austrijanci su bili jaki, sa svojim ‘strancima’: Kreutz, Parits, Pezzey, sa svojim asovima: Prohaska, Konzilia. U tehniciranju prije početka, sjajni. Veli mi Barić: “To je ona visoka tehnika s kojom su nas, nekada, (Puschner – op.a.) učili nogometu”. Klimam glavom, ali sav sam u Maradoni, koji trči do klupe, uz atletsku stazu, po loptu. I – prasak stadiona. Diego je zgrabio loptu, izmjenio korak, udario je nekako neobično, izmislio malu vragoliju, prodao prvi štos; ljudi su ustali. A lopta krotka, stajala je na čistoj točki centra. Velika je predstava počela – prije predstave! Sve poslije toga je san! Pet argentinskih komada, briljantna kombinatorika. tri gola Diega Maradone. Ne znam gdje je onaj momak, lijevo krilo, Ischia. Sjajan. Mislim u sebi: Zebec!! Duga koraka, lakonog, brz. Pucač. S Diegom na lijevoj strani: ‘napast božja’.

Menotti i njegovi gaučosi

U sljedećen nastavku članak koji je Amigo nakon utakmice Austrije i Argentine 21.5. osamdesete poslao svom uredniku u SN (Sportske Novosti).

Posted in Uncategorized | 2 Comments

Eiger Ultra Trail

Posted in Uncategorized | Leave a comment

Zimska posla

Sutra starta Arrowhead 135, a u sljedećih dva mjeseca i ostatak zimskih avantura je igri:

Rovaniemi 150K – 16/2/2013 – http://www.rovaniemi150.com/
The Iditarod Trail Invitational – 24/2/2013 – http://www.alaskaultrasport.com/
Homer Epic 100K – 16/3/2013 – http://kachemaknordicskiclub.org/
White Mountains 100M – 24/3/2013 – http://whitemountains100.org/

 

Posted in Uncategorized | Leave a comment

S 25, 37, 45

Malo jači trening (S 25) na Samoborskom gorju nekome je ispao 37, nekome 39, a nekima skoro 45km! Lepi zimski trening za duge trke koje dolaze na proljeće. Sunčano i plavo nebo, a samo dan kasnije totalna snježna mećava potopila je grad. Kak je sad ekipi iz Noršić sela jer busevi koji i inače malo voze sad sigurno ne voze, a ralica bu možda došla za koji dan, dva ili tri, ili im se ne isplati čistiti jer je u najavi i dalje snijeg. I naravno da se uvijek kad je ovakvo vrijeme sjetim Delivuka i jedinog stanovnika, gospona Milana, i njegovih par koza i jednu kravu koju ima. On iz kuće ne bude uskoro…

p.s. ako prolazite ikad kroz Delivuke svratite do Milana i probajte najbolji kozji sir na svijetu! 😉

Posted in Uncategorized | 5 Comments